Kontakt

Galeria

Medale Medale

Zobacz jak w PRL degradowano żołnierzy A.K.

Z lat służby i walki 1939 – 1945

Tom 4

Bazarnik Władysław

Rozdział VII – Przez lata po mojej żołnierskiej służbie dla Ojczyzny.

Rozdział 42.

Książeczki wojskowe.

Po perypetiach z podjęciem pracy w hucie w związku z przynależnością do Armii Krajowej, doszły mnie wieści od kolegów, że niektórzy z nich posiadający w wydanych w 1949 roku książeczkach wojskowych zapisy o służbie w A.K., zostają wzywani do Wojskowych Komend Rejonowych gdzie zostają im wykreślone z książeczek zapisy o służbie w A.K., wpisane stopnie i nadane odznaczenia bojowe. Posiadając takie wpisy w książeczce, z myślą o zachowaniu tychże i uprzedzeniu wezwania, udałem się do W.K.R. Kraków-Nowa Huta w osiedlu Willowym zgłaszając o zgubieniu książeczki wojskowej.

Polecono mi dać do prasy ogłoszenie o zgubieniu i po 14 dniach zgłosić się po odbiór nowej książeczki. Gy się ponownie zgłosiłem, przyjął mnie oficer, wyciągnął kartę ewidencyjną. Najpierw robił na karcie jakieś skreślenia, nowe zapisy i wypełnił nową książeczkę wojskową, z którą udał się po podpis komendanta. Zostawił mnie siedzącego przy swoim biurku, na którym pozostała leżąca moja karta ewidencyjna. Zerknąłem na kartę.

Była to karta sporządzona jeszcze w roku 1949 na Komisji Rejestracyjnej R.K.U. Świdnica Nr 3 w Żarowie, gdzie stawałem przed komisją, gdzie wystawiono mi książeczkę, której zgubienie aktualnie zgłosiłem. Karta ewidencyjna została chyba przesłana przez R.K.U. Świdnica do W.K.R. Kraków-Nowa Huta po mojej zmianie miejsca zamieszkania z Żarowa do Kraków-Nowa Huta.

Gdy oficer wrócił wręczył mi nową książeczkę, przy przeglądzie której stwierdziłem że teraz w L.W.P. jestem szeregowcem kat. 121, przeniesionym do rezerwy, bez żadnych zapisów o służbie żołnierza w czasie wojny.

Zostałem zdegradowany.

W rzekomo zgubionej książeczce figurowały zapisy;

Rzeczpospolita Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej – Seria B. 0690211 – kategoria wojskowa pierwsza – rodzaj broni piechota – podoficer – nr. specjaln. wojskowej 1 – nazwa spec. wojskowej strzelcy – funkcja wojsk. dowódca drużyny – stopień wojskowy sierżant.

Przebieg służby wojskowej w tym odznaczenia; Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami,

Krzyż Walecznych po raz pierwszy.

Mocno zdenerwowany coś tam powiedziałem o wpisanie posiadanych odznaczeń bojowych. Odmówiono z argumentacją że w książeczce brak odpowiednich rubryk. Na prośbę udostępniono mi przegląd mojej karty ewidencyjnej. Okazała się kartą ewidencyjną założoną 29.03.1949r. w R.K.U. Świdnica ze skreśleniami poczynionymi w R.K.U. Kraków-Nowa Huta, i widząc zażenowanie oficera odszedłem. Po przyjściu do domu klnąc na całą peerelowską władzę najnowszą książeczkę spaliłem w piecu kuchennym, jaki jeszcze wtedy był na wyposażeniu mieszkania.

Stara książeczka wojskowa wystawiona w Żarowie 23.03.1949r. pozostała na pamiątkę. Ale taka sytuacja powodowała nowe zaszłości w przyszłości.